Łódzki Port Gier 33 (26-27 listopada)

Flagowa impreza Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki i ERpegów w Łodzi. To już 33. (słownie: trzydziesta trzecia) edycja konwentu! Od pierwszej edycji minęło osiem lat. Zaczynaliśmy, a raczej zaczynali bo wtedy nie było mnie w Stowarzyszeniu, od imprezy przyciągającej przez weekend około stu osób, oferując im własne zasoby gier planszowych i karcianych. Dziś mamy zupełnie inną rzeczywistość. Wydawnictwa, patronaty, żółte koszulki, masa gier, ponad tysiąc uczestników, to wszystko już w dniach 26-27 listopada w Łodzkim Domu Kultury na Traugutta 18!

Czym jest Łodzki Port Gier?

ŁPG to zdecydowanie największa impreza planszówkowa w województwie łódzkim. Odbywa się średnio co dwa miesiące, a edycja listopadowa i marcowa są największymi w roku. Łódzki Dom Kultury, który jest standardowym miejscem wydarzenia, daje nam do dyspozycji sale na kilku piętrach, w których przez dwa dni, setki graczy od rana do wieczora bawią się przy planszy. Impreza jest skierowana do całego społeczeństwa – to nie tylko zapaleni, fanatyczni gracze planszówkowi, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi, studenci, zorganizowane grupy z łódzkich szkół. Celem nadrzędnym ŁPGa jest propagowanie naszego hobby wśród tzw. zwykłych ludzi. Śmiem powiedzieć, że przez te wszystkie lata mocno przyczyniliśmy się do rozwoju planszowej Łodzi. Co ważne Łódzki Port Gier jest imprezą zupełnie darmową i nikt od nikogo za nic opłat pobierać nie będzie.

Jest jakaś wypożyczalnia?

Oczywiście, że jest! Dzięki zasobom naszego stowarzyszenia, uprzejmości wydawców i łódzkich sklepów z grami planszowymi (tutaj ukłony dla Gralnii, która jest z nami najdłużej i walnie przyczyniła się do powiększenia naszej imprezy) dysponujemy ponad 450 (czterysta pięćdziesięcioma!) tytułami – od prostych gier w stylu Banga, przez średniej trudności tytuły w stylu SmallWorlda, po ciężkie wielogodzinne gry jak Cywilizacja Poprzez Wieki. Dysponujemy również starszymi tytułami, rzadko spotykanymi w kraju, jak 1960: Making of President, czy pierwsza edycja Mare Nostrum (niemiecka podstawka, francuski dodatek, angielskie tłumaczenie w koszulkach, polska instrukcja – galimatias, ale warto). Do tego oczywiście przy wypożyczalni i na terenie ŁDKa możecie znaleźć osoby w charakterystycznych żółtych koszulkach – jest to zawsze chętna do pomocy ekipa Łódzkiego Portu Gier.
Dodam jeszcze, że w listopadzie testujemy salę gier cichych. Jest to miejsce do grania w mózgożerne strategie, które niezbyt dobrze współgrają ze zwyczajowo gwarną i hałaśliwą salą gier wspólnych.

A co to ta Akcja Grywalizacja?

Akcja Grywalizacja to autorski pomysł Staszka „Orionsa” Juźwickiego, który działa na podobnej zasadzie co „acziwmenty” w grach komputerowych. Mamy pewną pulę gier, które biorą udział w akcji (można ją sprawdzić na stronie http://akcjagrywalizacja.org/) i do nich dopisane są konkretne osiągnięcia. Mogą to być różne rzeczy od zagraj w grę, przez osiągnięcie w grze konkretnego celu, aż po okołogrowe wydarzenia typu zaśpiewaj piracką piosenkę do gry o morzu. Każde z takich osiągnięć jest punktowane i dodawane do sumy punktów gracza w systemie (oczywiście najpierw trzeba dokonać odpowiedniej rejestracji, bezpośrednio w trakcie Łódzkiego Portu Gier). Co dają nam te punkty? Po pierwsze osiągnięcie odpowiednich progów punktowych, daje nam określony stały rabat w partnerskich sklepach w Łodzi. Po drugie na koniec każdego dnia odbywa się losowanie nagród, gdzie każdy uczestnik posiada tyle losów ile punktów zdobył danego dnia.

A może jakiś turniej?

W niedzielę 27. listopada, w ramach Łódzkiego Portu Gier, odbędą się Eliminacje Mistrzostw Polski Neuroshima Hex 2016. Gra Portalu od lat jest jednym z najpopularniejszych tytułów turniejowych w Polsce. Zdobyła międzynarodowe uznanie, ma swoje miejsce na listach najlepszych gier wszechczasów tak uznanych portali jak na przykład Dice Tower. Moloch, Borgo, Posterunek i Hegemonia – wybierz kogo chcesz poprowadzić w bój i awansuj do turnieju finałowego, który odbędzie się w styczniu, na Portalkonie w Gliwicach. Najlepsi gracze w Eliminacjach otrzymają specjalny żeton „Przewoźnicy”, a zwycięzca MP otrzyma bon o wartości 1000 złotych do wykorzystania w sklepie Portalu. Jeśli jesteście zainteresowani to czekamy na Wasze zgłoszenia przez facebookową wiadomość na profilu Łódzkiego Portu Gier, albo bezpośrednio przez mail lodzkiportgier@gmail.com. Pamiętajcie, że ilość miejsce jest ograniczona.