Przemyślenia na koniec lipca

Lipiec był bardzo udanym miesiącem pod względem czasu spędzonego nad planszą. Trzydzieści sześć partii to nowy rekord tego bloga. Co ważne, liczba ta nie została uzyskana przy pomocy jednej, szybkiej gry, którą zagraliśmy kilkanaście razy. Składały się na to dwadzieścia trzy różne tytuły.

W zeszłym miesiącu opisywałem dwa gorące tematy na forum gier planszowych. Lipiec zdominowały kłótnie na Facebooku, spowodowane premierą dwóch oczekiwanych gier od Portal Games. Wnioski są… mocno niepokojące.

Prywatnie miałem okazję wybrać się do Warszawy na spotkanie z Games Factory. Plany wydawnictwa są ciekawe i – co ważne – powinny być realizowane zgodnie z zakładanymi terminami wydawniczymi.

W lipcu wydarzyła się jeszcze jedna ważna dla mnie rzecz, czyli zrezygnowałem z członkostwa w Stowarzyszeniu Miłośników ERpegów i Fantastyki w Łodzi.

Premiera Godfathera, a pierwsze wrażenie i krytyka.

Zagrał dwa razy. Wie lepiej. Szkoda, że Eric Lang i cały zespół CMON projektujący grę nie miał okazji poznać tego gościa wcześniej. Naprawiłby dla nich grę. Jest naprawdę Z******cie dobry. (…)

Chciałbym Was prosić o działanie. Nie pozwólcie ludziom, którzy zagrali raz, sterować narracją na temat gier i wpływać na kształt całego naszego hobby. Nie pozwólcie, by na marne poszły miesiące ciężkiej pracy nad grą, bo ktoś zagrał w nią raz i przegrał. Wytknijcie im to. Zadawajcie pytania. Zapytajcie jak wiele razy zagrali. Zapytajcie, jakich strategii używali. Zadawajcie im trudne pytania i zmuście do udowodnienia, że wiedzą, o czym mówią.

Albo przynajmniej poradźcie im, żeby wysłali swoje CV do CMON, skoro są tak z******cie mądrzy.
*Oryginalny post Trzewika nie zawierał wykropkowanych wulgaryzmów

W ten sposób Ignacy Trzewiczek zareagował na opis pierwszych wrażeń z rozgrywki w Godfathera, jaki umieścił użytkownik Facebooka na grupie planszowej. Wspomniany Jakub nie atakował tej gry wyjątkowo zażarcie. Stwierdził, że balans może być zachwiany, bo w jego rozgrywkach zabijanie innych graczy stworzyło właścicielowi zlecenia wyraźną przewagę.
Reakcja Ignacego właściwie daje nam do zrozumienia, że nie wolno krytykować gier, które wydają znane firmy i wychodzą spod ręki uznanych autorów. Najśmieszniejsze jest to, że w lipcu ukazała się taka oto lista od Dice Tower:

Ciekawe, czy Trzewiczek zaatakowałby też Dice Tower za taką topkę? Poza tym jako osoba siedząca w środowisku tyle czasu, Ignacy wie, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ludzie nie mają czasu na granie w gry, które im się nie spodobały. Owszem recenzent czasem musi. Zwykły odbiorca nie.

Przerażające w tym wszystkim jest to, że zwykli użytkownicy grupy zaatakowali Jakuba i innych sugerujących, że z grą może być coś nie tak. Póki była to rozmowa na argumenty wszystko było dobrze. W pewnym momencie okazało się jednak, że nie można pisać krytycznych uwag o grze w internecie, bo może to być przykre dla autorów.
Na tym się nie skończyło. Dowiedziałem się również, że nie można publikować pierwszych wrażeń, które chwalą grę. Może to spowodować, że w grę zagra ktoś kto się nią rozczaruje.
Nie można pisać dobrze, nie można pisać źle? Co pozostaje? Wrzucanie zdjęć?

Premiera Pierwszych Marsjan i afera ze zdjęciami

Z tym wrzucaniem zdjęć też nie do końca. Na Pierwszych Marsjan ludzie czekali bardzo długo. Premiera gry była kilkukrotnie przesuwana, ale w lipcu egzemplarze przedsprzedażowe trafiły do kupujących. Normalna w takim momencie radość, w dzisiejszym świecie objawia się pochwaleniem się taką informacją na Facebooku. Czy się to komuś podoba, czy nie to w zasadzie do tego ta platforma powstała. Krzyk i płacz osób, które nie interesowały się Pierwszymi Marsjanami był absurdalnie wielki. Nie powinno się publikować żadnych informacji o Pierwszych Marsjanach. Po co zasmucać osoby, których nie było stać na przedsprzedaż lub irytować tych, którzy się tym tytułem nie interesują. Nie powinno się wrzucać zdjęć Pierwszych Marsjan. Jeszcze jestem w stanie to zrozumieć, gdyby grupa nie była pełna kotów na planszy, czy zdjęć gier bez tytułu i wrzuconych bez żadnego opisu.
Podsumujmy – nie wolno krytykować, chwalić, informować, ani wrzucać zdjęć.
Na Facebooku nie można robić nic?
Całe szczęście mamy jeszcze forum gier planszowych, które zachowało rozsądek.

Star Trek Ascendancy – czy rzeczywiście wyjdzie na GenConie?

After too many frustrating delays we are very happy to confirm that production of the Star Trek: Ascendancy – Cardassian Union and Ferengi Alliance player expansions is nearing completion and the entire print run will be on a plane by the end of next week heading to our distribution centers around the world. This means your local shop should get their stock in early August as we will get them out as soon as they land.

Na taką informację czekaliśmy długo. Dodatki do Star Trek Ascendancy mają się ukazać w okolicach GenConu. Tak przynajmniej twierdzi oficjalne konto GF9 na Facebooku. Uwierzę jak zobaczę.
Owszem, od dłuższego czasu pojawiały się plotki, że na GenConie odbędzie się ponowna premiera Star Trek Ascendancy i będziemy w stanie kupić dodatki z Ferengi i Kardasjanami.

Problem w tym, że ten tydzień już minął i nie pojawiły się żadne nowe informacje. Normalnie bym się nie przejmował, ale w wypadku Star Trek Ascendancy już sprawdzałem, czy nie było żadnych ataków terrorystycznych na samoloty lecące z Chin…
Trzeba mieć nadzieję i wierzyć, że w sierpniu Kardasjanie wylądują na naszych stołach zamiast nadal ukrywać się w nadprzestrzeni…

Wizyta w Games Factory

W lipcu odbyło się także spotkanie zorganizowane przez Games Factory dla przedstawicieli mediów planszówkowych. W Warszawie spotkałem kilku znanych jutjuberów, przedstawicieli ZnadPlanszy, Games Fanatica, czy innych serwisów. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze, ale oczywiście najważniejsze były w tym wszystkim gry.

Projekt Gaja to przeniesiona w kosmiczne realia Terra Mystica. Jest to dla mnie jeden z potencjalnych hitów 2017 roku. Grało mi się w to bardzo przyjemnie, drzewko technologii wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem niż odrobinę sztuczny tor kapłanów w oryginale. Z drugiej strony wydaje mi się, że będzie to wersja mniej przystępna dla nowych graczy, a także nie jestem w stanie wyczuć na ile rzeczywiście jesteśmy w stanie rozwinąć się w jednej grze.

Valeria Card Kingdoms na pierwszy rzut oka wydaje się karcianą wersją Osadników z Catanu. Rzuć dwiema kośćmi i zobacz co wypadło. Jednakże kilka sprytnych rozwiązań mechanicznych spowodowało, że w grze jest to coś. Jest ona bardzo prosta, ale rozgrywka nam się podobała. Nie ma w niej absolutnie nic przełomowego, chodzi tylko o zarządzanie dwoma zasobami i rozwinięcie się w taki sposób by maksymalnie wykorzystać dowolny wynik rzutu kośćmi, ale wszystko działa naprawdę dobrze.

Pocket Madness kompletnie mi nie podeszło. O ile w wersji dwuosobowej gra może mieć jakiś sens, to w partii pięcioosobowej po prostu wykładaliśmy kartę i braliśmy losową liczbę kolejnych. Grą rządzi totalny przypadek i nie jesteśmy w stanie nic zaplanować grając w takim składzie osobowym.

Kingdomino to zdobywca Spiel des Jahres 2017. Wstyd przyznać, ale nie miałem wcześniej okazji zagrać w tę grę. Partia była naprawdę ciekawa i z niecierpliwością czekam na Queendomino, czyli „gamerską” wersję Kingdomino. Gra ma spory potencjał i na pewno zasługuje na docenienie.

Rajas of the Ganges to ostatnia gra w jaką miałem przyjemność zagrać w Warszawie. Prototyp nowej gry Inka i Markusa Branda to porządne Euro, wyprane z jakiegokolwiek klimatu. Styl graficzny mi do końca nie odpowiadał, a zawarte w tej grze mechanizmy – choć poprawne – nie porwały mnie. Tej grze po prostu czegoś brakuje, choć grało się przyjemnie. Jeśli Games Factory to wyda to na pewno znajdzie swoich fanów, ale jeśli z tego zrezygnują to nie będzie po czym płakać.

Wyprawa do Warszawy była udana i nie mogę się doczekać premiery Projektu Gaja, czy dodatków do Star Realmsa. Chciałem jeszcze dodać jedną rzecz – wbrew temu co twierdzą niektóre osoby, na takim spotkaniu nie dostaje się wytycznych co do recenzji i kolejnych tekstów do napisania.

Moje odejście ze Stowarzyszenia Miłośników ERpegów i Fantastyki w Łodzi

W lipcu odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Miłośników ERpegów i Fantastyki w Łodzi. W wielkim skrócie i pomijając nudne szczegóły, z uwagi na szereg zmian w strukturach Stowarzyszenia jak i nadchodzące w moim życiu prywatnym olbrzymie zmiany, zdecydowałem się zrezygnować z członkostwa w SMERFie. To było fajne i niezapomniane sześć lat, ale na chwilę obecną nie widzę sensu mojej dalszej obecności w SMERFIE. Nie oznacza to oczywiście, że przestanę się interesować tzw. planszową Łodzią, ale moja rola w tym wszystkim odrobinę się zmieni.

 W co grałem w tym miesiącu?

W lipcu rozegraliśmy trzydzieści sześć partii w dwadzieścia trzy gry. Żaden tytuł nie wysunął się na zdecydowane prowadzenie w kategorii najczęściej granych. Trzy partie rozegrałem w Gorączkę Podziemnej Mocy, Vikings Gone Wild, czy Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game. Ta ostatnia przez większość miesiąca miała zostać grą miesiąca. Jednak tak się nie stanie.

Trzy partie udało się rozegrać także w prototyp Lords of Hellas i właśnie LoHa zostaje moją grą miesiąca. Ten tytuł zapowiada się naprawdę fenomenalnie. W obecnym stanie jest to jedna z najlepszych gier tego typu w jakie w życiu grałem, a czas pozostały autorom na doszlifowanie tego tytułu, może poskutkować zdecydowanie najlepszym Area Control w historii.

Miałem okazję rozegrać po dwie partie we wspomnianych już Pierwszych Marsjan i Godfathera. Obie gry są dobre, ale mam wrażenie, że nie będą przełomem na jaki liczyli gracze. Marsjanie spotkali się ze standardowymi problemami gier kooperacyjnych – gra czteroosobowa mogłaby być partią solo rozgrywaną czterema postaciami. Godfather nie wprowadza nic przełomowego, a na dodatek ma problemy z pięcioosobową rozgrywką. Skłamałbym jednak gdybym powiedział, że nie spodobały mi się te gry.

Powrotem miesiąca jest bez wątpienia Gra o Tron w wersji planszowej. W drugą edycję nigdy nie grałem, ostatnią partię w pierwszą z oboma dodatkami rozegrałem chyba sześć lat temu. W lipcu zagraliśmy standardową rozgrywkę, ale i partię Tańca ze Smokami. Ta pierwsza nadal powtarza wszystkie błędy oryginału i raczej do niej nie wrócę, ale Taniec ze Smokami naprawdę mi się podobał. Oczywiście Stannis nie ma żadnych szans na zwycięstwo, ale rozgrywka nim świetnie oddaje jego sytuację książkową.

Odkryciem miesiąca jest Odlotowy Wyścig. Nie wiązałem z tą grą żadnych nadziei, nie znajdowała się na moim radarze, a okazało się iż jest to naprawdę przyjemny tytuł, sprytnie łączący kilka różnych mechanik. Mamy budowanie swojego silnika poprzez literalne budowanie silnika w stylu Ciężarówką Przez Galaktykę. Mamy draft kart, ale rozwiązany bardzo sprawiedliwie. Bardzo ważnym elementem jest Dice Placement. Najważniejszy jest jednak w tym wszystkim wyścig szalonych naukowców, pomiędzy którymi znajdujemy doktora Emmeta Browna. Świetna gra, możecie się spodziewać recenzji w niedługim czasie.

 • Rocy7

  Po pierwsze przesadzasz i dramatyzujesz w wielu kwestiach. Np. jeśli chodzi o zdjęcia Pierwszych Marsjan to grupa została zalana zdjęciami kartonowego pudełka w którym byli Pierwsi Marsjanie. Ponieważ mało kto używa # posty te zepchnęły inne ciekawsze mówiące o wrażeniach z gier w tym jeden bardzo ważny dla mnie mówiący o oficjalnej zasadzie usprawniającej balans w Zakazanych Gwiazdach. Marudzenie nie było w kwestii publikacji zdjęć tylko tego, że zdjęcia samego pudełka nic nie mówią o grze i i wszystkie te zdjęcia mógłby być pod jednym postem zamiast masą osobnych.

  • Od razu tam zalana. Może 1-2 dni było z 10-15 zdjęć (subiektywne odczucie, nie liczyłem). Nie przesadzajmy. Pierwszy raz jednak ludzie zaczęli się do tego przyczepiać. Też bym wolał chociaż ze 2 słowa komentarza, chociażby na temat zawartości, ale można przeżyć.

   • Dla mnie to była bardzo przesadzona reakcja i tyle. Do tego doszła pyskówka i obrażanie ludzi. To jest jednak zejście poniżej pewnego poziomu.

  • Co to za oficjalna zasada związana z balansem ZG?

   • Rocy7

    Dwie „oficjalne zasady” od tworcy:
    -dodatkowy bastion dla SM na starcie
    -gracz
    z najmniejszą ilością celi dostaje dodatkowy żeton rozkazow. Tego
    żetonu nie rozpatruje, jednak może w dodatkowej 5 kolejce położyć gdzieś
    na szczycie listy rozkazów by przyblokować kogoś.
    https://boardgamegeek.com/article/23510496#23510496

    • Aha, czyli to takie półoficjalne. Niemniej warto spróbować, może ktoś w końcu będzie chciał SM grać. 😛

 • Ta kwestia związana z Ojcem Chrzestnym faktycznie była bardzo niesmaczna i powiem Ci Sebastian, że łagodnie się do tego odniosłeś. Raz, że wydźwięk oryginalnego posta został wypaczony i błędnie oznaczony cytatem, a dwa, że autor stał się kozłem ofiarnym. Ludzie czasami mają tendencje do przedwczesnego oceniania (nie znam się, no to się wypowiem), ale akurat tamten post był delikatny w wydźwięku- bardziej był pytaniem niż oceną. Reakcja Trzewika zawierająca wulgaryzmy, mająca agresywny wydźwięk, była poniżej akceptowalnego poziomu i w mojej ocenie powinno pojawić się słowo przepraszam (nie wiem jaki był epilog, mam nadzieję, że jak emocje opadły, to takie słowo padło). To było zwyczajnie nieprofesjonalne- na takie tematy można dyskutować, ale trzeba to robić z klasą.

  • Oczywiście, że masz rację.
   Najśmieszniejsze, że w tej samej rozmowie była osoba, która dużo bardziej pasowała jako przykład Trzewika. Inna sprawa, że sposób wypowiedzi, agresją i bluzgi były totalnie nie na miejscu i Ignacy nigdy nie powinien czegoś takiego zrobić.

  • Dellas

   To nie pierwsza taka reakcja I. Trzewiczka. Kiedyś pojawił się post, który krytykował jeden ze scenariuszy Robinsona, co wywołało także przesadną alergię IT po czym ostentacyjne opuścił forum. I żeby było mało napisał na swoim angielskim blogu że jest prześladowany przez graczy w PL. Jak widać ludzie się nie zmieniają.

   • Tak, pamiętam- Wyspa Kanibali. Ehh, niepotrzebne takie akcje…

   • Temat prześladowania IT w Polsce to już w ogóle absurd… Bierze się to z różnych powodów, o których chyba tutaj pisać nie powinienem.

    W ogóle miałem jeszcze ochotę napisać o absurdzie związanym z testowaniem Alien Artifacts, ale uznałem że już tego Trzewika w tym miesiącu wystarczy.

    • Dellas

     A to mnie z tym Alien Artifacts zainteresowałeś. Może podzielisz się jednak informacją?

     • http://portalgames.pl/pl/blog-ten-o-falach-testerow/

      W pełni zgadzam się z komentarzami.
      Trzewik twierdzi, że miał rację bo pokazując ludziom grę im się podoba. Nie bierze pod uwagę, że gdyby pokazał wersję, której tak bronili testerzy, to gra mogłaby się podobać bardziej. Wtedy wszyscy twierdzili by jednak to samo.

      Trzewik z dobrego odbioru nowej wersji wysnuwa fałszywy wniosek, że poprzednia była gorsza. Tak naprawdę to tylko jego opinia, która nie jest podparta przez nikogo kto testował obie wersje.

     • Dellas

      Hmm… no ma taką metodę i doświadczenie, trudno mi to skomentować.

      Natomiast do samego Alien Artifacts, to miałem okazję zagrać w prototyp na ostatnim Pionku. I powiem szczerze, że „wiało nudą” to najdelikatniejsze co mógłbym o tym tytule powiedzieć. Nie rozumiem zachwytu nad tym tytułem. Może to jednak ja mam dziwny gust.

     • Tzw. błąd konfirmacji. Stawiamy hipotezę i przyjmujemy jedynie argumenty świadczące za jej prawdziwością. Tak, jak piszesz, rzetelny test wymaga zaprezentowania obydwu grupom dwóch wersji i dopiero na tej podstawie wysunięcia wniosków.

  • I takie zachowanie powinno być piętnowane przez społeczność planszówkową bez względu na osiągnięcia autora. Nie ma miejsca na obrażanie innych, szczególnie jak jest się taką osobą. Trochę nie wyobrażam sobie, żeby zagraniczny projektant gier pozwolił sobie na coś takiego. Chce się być światowym wydawnictwem to trzeba reprezentować poziom wypowiedzi takowego.

 • Galatolol

  Proszę o link do burzy na fb nt. Ojca Chrzestnego. Wyszukiwarka facebookowa jest upośledzona (a może po prostu już pousuwano posty?)