Najbardziej oczekiwane gry 2018 roku

Etap podsumowań 2017 roku jest już za nami, teraz czas przejść do moich oczekiwań na 2018 rok. Z jednej strony mamy gry, które po polsku się nie ukażą, z drugiej wybrałem starsze tytuły, które dopiero teraz będą lokalizowane. Tradycyjnie przed samą listą wypisuję gry, o których należy wspomnieć, a które z różnych powodów nie znalazły się w czołowej dziesiątce.

Ławka rezerwowych

Korzystając ze sprawdzonej metody, prezentuję tytuły rezerwowe w porządku alfabetycznym:

  • Batman: The Boardgame – chwalona mechanika Conana przeniesiona do Gotham City? Szykuje się olbrzymi hit, a większość testujących prototyp bardzo chwali grę. Nie mogłem jej umieścić na liście, ponieważ prawdopodobnie zadebiutuje dopiero w 2019 roku, choć kampania na KS startuje już w lutym.
  • Clank! – na mojej liście znalazł się już rok temu. W międzyczasie zdążyłem go przetestować i wiem, że możemy się spodziewać dobrej gry. Premiera przy dobrych wiatrach odbędzie się w II kwartale tego roku.
  • Flow of History – ten tytuł już zrecenzowałem, więc wrzucanie go na listę oczekiwanych gier byłoby bezsensu. Świetna gra, która lada moment powinna ukazać się w sprzedaży.
  • Lords of Hellas – ten tytuł również już przetestowałem i mogliście się zapoznać z moimi wrażeniami z prototypu. Duży sukces na kickstarterze, ale nie wiem, czy podoła oczekiwaniom graczy.
  • Twilight Imperium 4ed expansion – od razu uspokajam – nic nie zostało jeszcze zapowiedziane. Ja po prostu przewiduję, że taki dodatek się już na GenConie najbliższym pojawi. Na razie FFG wydało matę do gry…

TOP 10 oczekiwań 2018

Znacie już listę tytułów, które nie załapały się na listę teraz czas na czołową dziesiątkę. Mam nadzieję, że w tym roku przewidywania pójdą mi lepiej niż w zeszłym.

10. U-BOOT

Po sukcesie kampanii Hannibala, Phalanx wypływa na jeszcze głębsze wody z symulatorem U-BOOTa. Gra ma wykorzystywać spory, trójwymiarowy model niemieckiej łodzi podwodnej i aplikacje na smartfony i komputery osobiste, a wszystko ma się rozgrywać w czasie rzeczywistym. Pełnokrwista symulacja będzie wymagała od graczy ścisłej współpracy i umiejętności ogarnięcia wielu czynników naraz. Kampania na Kickstarterze wystartowała z przytupem i chyba sami twórcy nie spodziewali się tak dużego sukcesu. Ciekawe jak tytuł ten zostanie przyjęty w normalnej sprzedaży, ale zdecydowanie cieszę się, że jest jeszcze miejsce na takie ambitne projekty.

9. Gandhi: The Decolonization of British India, 1917 – 1947

Kolejna gra z lubianego przeze mnie systemu COIN, tym razem ma się skupić na walce Indii o uniezależnienie się od Wielkiej Brytanii. Ciekawą nowinką, wyróżniającą tę część na tle innych, jest wprowadzenie niewalczącej frakcji Gandhiego. Protesty, zamieszki, aresztowania i polityczne represje są kompletnym novum w tej serii. Zupełnie odmienne podejście do systemu jest bardzo ciekawą próbą jego odświeżenia i ukazania innego konfliktu, mniej skupionego na czysto militarnym aspekcie.

8. Imperial Struggle

Nowa wersja Zimnej Wojny ma skupić się na osiemnastowiecznym konflikcie Wielkiej Brytanii i Francji, od próby wyboru nowego Króla Hiszpanii, przez cztery wojny, a kończącym się na mitycznym zburzeniu Bastylii. Gra ma być prostsza od swojej poprzedniczki, ale zachować poczucie wpływu na globalne wydarzenia i historycznej zgodności. Wydawnictwo zapowiada, że gra powinna ukazać się w tym roku, ale nie jest to stuprocentowo pewne. Na pewno warto czekać, w końcu mówimy o następczyni byłej jedynki na BGG.

7. Western Legends

Twórcy znaleźli bardzo ciekawą niszę – gra z otwartym światem, możliwa do ukończenia w ciągu półtorej godziny, umieszczona w realiach dzikiego zachodu. Dotychczas tytuły sandboxowe kojarzyły mi się z całodziennym posiadówami nad planszą Firefly’a, a tematyka westernu jest w zasadzie w ogóle niewykorzystana w klimatycznych grach. Trzeba przyznać też, że w 2018 roku dziki zachód jest popularny – HBO puści drugi sezon Westworld, Netflix udostępnia Godless, a Rockstar Games ma zamiar wydać Red Dead Redemption 2. Sam wsparłem na KS i mam nadzieję otrzymać paczkę w drugiej połowie roku.

6. The Networks wersja PL

Gra o zarządzaniu własnym przedsiębiorstwem medialnym, produkującym seriale, filmy, dbającym o ramówkę i kierującym się słupkami oglądalności? Od samego początku byłem tym tytułem zainteresowany i pewnie byłbym już posiadaczem własnej kopii, gdyby nie zapowiedź polskiej wersji. Jestem ciekaw na jak dokładną lokalizację zdecydowali się twórcy. Oryginał posiadał masę nawiązań do rynku amerykańskiego i nie wiem jak zostanie do oddane w rodzimej wersji. Oczywiście akceptuję to, że w grze będą prawdopodobnie takie hity jak „Z jak Zakochani”, czy „Diadem Królowych”, ale jakiś „Stary Trep – przygody kapitana Kerka” też by się przydały.

5. Star Trek Ascendancy Borg Assimilation

O Ascendancy pisałem bardzo dużo w zeszłym roku. Karygodne opóźnienia w produkcji dodatków na szczęście są już za nami i czas oczekiwania na premiery kolejnych nie powinien trwać całego roku. Dodatek wprowadzający ikoniczną rasę Borga pozwala także na grę solo i w składzie dwuosobowym. Powinno to pozwolić mi wreszcie rozegrać więcej partii w tę grę. Nie mam wątpliwości, że z punktu widzenia klimatycznego twórcy znów staną na wysokości zadania i zadowolą nawet takiego betonowego fana jak ja ;). Swój egzemplarz już posiadam, ale nie było jeszcze czasu go wypróbować.

4. Projekt Gaja wersja PL

Terra Mystica mi się podobała, a wyniesienie jej w kosmos powinno tylko polepszyć moją ocenę. Miałem okazję przetestować Gaję na spotkaniu z GFP w Warszawie i byłem zachwycony. Gra jest w zasadzie prostym Euro, ale różnorodność ras, masa możliwości, kolonizacja kosmosu – to wszystko sprawia, że nie mogę się doczekać ostatecznej premiery gry. Tytuł ten wdarł się przebojem do pierwszej setki rankingu BGG i jestem pewien, że będzie szedł dalej w górę. Moda na gry w tematyce science-fiction szybko nie przeminie. Całe szczęście.

3. Detective: A Modern Crime Boardgame

Gry Portalu z 2017 roku były dla mnie sporym rozczarowaniem, ale nadal wierzę, że Trzewik i spółka wypuszczą świetny oryginalny tytuł. Idea kooperacyjnego rozwiązywania zagadki bardzo mnie interesuje, a dodając do tego konieczność korzystania z informacji, które możemy znaleźć na Wikipedii, czy specjalnie stworzonych stronach internetowych… Wszystko brzmi pięknie, tylko czy będzie prawdziwe? Mam nadzieję, że tak. Detektyw jest jednym z głównych powodów, dla których wybieram się na dziesiąty Portalkon i po nim powinienem być mądrzejszy.

2. Sherlock Holmes Consulting Detective wersja PL

Rok temu Sherlock był na ósmym miejscu moich oczekiwań, a dziś wylądował na drugim miejscu listy. Skoro gra ma tyle lat, to co się zmieniło? Przez ostatni rok sporo osób bardzo chwaliło mi angielską wersję gry, a ja sam odrobinę rozczarowałem się kolejnymi po Azylu scenariuszami do T.I.M.E. Stories. Sherlock stawia graczom duże wyzwanie, a jednocześnie jest (podobno) wydarzeniem dnia, o którym rozmyślasz jeszcze długo po zakończeniu rozgrywki. Naprawdę nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że Wydawnictwo Rebel nie będzie znów przekładać daty premiery…

1. Nemesis

Kolejna gra zapowiadana na 2017 rok, która została przez Rebel przesunięta na 2018. Rok temu zajmowało miejsce tuż za podium, ale dziś wiemy o tej grze zdecydowanie więcej. Klimatycznie ma być ciekawie, sama gra budziła na Essen olbrzymie emocje i gracze byli zachwyceni tym co widzieli. Osobiście byłem zwolennikiem premiery w 2017, bez figurek i całej otoczki kickstarterowej. Z biznesowego punktu widzenia rozumiem decyzję twórców, zwłaszcza biorąc pod uwagę olbrzymi sukces w ostatnich dniach. Liczę na klimat ósmego pasażera Nostromo i dobrą mechanicznie grę. Największym problemem mógłby być niewłaściwy balans celów osobistych, ale opublikowane recenzje na to nie wskazują.